اخبار داخلی : مقام معظم رهبری :توقع و انتظار این‌جانب آن است که همه به‌ویژه مسئولان دستگاه‌ها و دارندگان امکانات مادی و معنوی و مدیریتی ، عظمت این مسأله را به‌درستی دریابند و گام در راه عمل نهند . همه بدانند که یکی از مؤثرترین راهها برای کاستن آسیبهای اجتماعی ، ترویج نماز است .
Skip Navigation Links
 صفحه اصلی
 آشنایی با ستاد
 کتابخانه اینترنتی نماز
 آیین نامه دولت
 تفاهم نامه
Expand تفاهم نامه
  پيام هاي مقام معظم رهبري
Expand  پيام هاي مقام معظم رهبري
 فقه و احکام
Expand فقه و احکام
 سخنرانی
Expand سخنرانی
 خاطرات نماز
 دفاتر شهرستان ها
Expand دفاتر شهرستان ها
 تماس با ما
شیوه نامه نظارت 96

برگزاری اولین دوره تربیت مربی نماز در استان البرز

مسابقه نماز وفضای مجازی

ارزیابی

اینستاگرام

دوره 28 ساعته

کانال صدف

نماز یاوران کوچک

قرار 17

ارزیابی

گنجینه

فروشگاه اینترنتی محصولات نماز

مرکز تخصصی نماز

مجمع خیرین مسجد ساز

پاسخ به سوالات شرعی

SMS Center ستاد اقامه نماز

   سال دوازدهم - 1381

تأكيد مجدد بر حي علي الصلوه

دوازدهمين اجلاس سراسري نماز

نماز؛ عزت و افتخار حسيني

كرمان

1381

بسم الله الرحمن الرحيم

اين گردهمايي را كه همه ساله با حضور بلند پايگان علمي و سياسي كشور تشكيل مي‌گردد، بايد يكي از مهمترين گردهمايي‌ها شمرد؛ زيرا موضوع آن نماز است كه برترين فريضه ديني است و مخاطب آن همه‌ي آحاد ملت‌اند و از اين رو لازم است كه دست اندركاران اجرايي ذيربط نكاتي را كه در آغاز اين گردهمايي خطاب به آنان تذكر داده مي‌شود صرفاً يك توصيه‌ي تشريفاتي نينگارند. در پيام سال گذشته‌ي اينجانب به حاضران اين گردهمايي و ديگران چنين آمده است:

(( انسان كه از سويي گاه مظهر برترين و زيباترين حقايق هستي است، از سوئي ديگر، گاه محل بروز زشتي‌ها و پستي‌هاي بي‌همانند نيز مي‌گردد. اگر در جايي و زماني او را مظهر آگاهي و محبت و فداكاري يا خردمندي و آفرينندگي و پيشرفت در عرصه‌هاي تعالي، يا آيت شوق و شور و اميد مي‌بينيم، در جايي و زماني ديگر او را دچار غفلت و كينه و خودخواهي، يا جهل و عادت و ركود، يا سستي و نوميدي و بدبيني مشاهده مي‌كنيم.

اين عنصر با استعداد، مي‌تواند برترين موجود گيتي تا پست ترين پديده ي هستي گردد. او مجهز به همه‌ي ابزارها و زمينه‌هاي تعالي و تكامل معنوي و مادي، آفريده شده است. سرشت او، نيك و راه نيكي به روي او باز است. خرد و قدرت بر تصميم گيري و انتخاب، دو بال تواناي اويند.و رسولان الهي راهنمايان و اميد دهندگان و كمك كنندگان به او.

اما او با اين حال مي‌تواند تسليم ضعف‌ها و هوس‌ها و خودخواهي‌ها يا جهل‌ها و غفلت‌ها و عادت هاي خود شود و خود را از همه‌ي آن بشارت‌ها و اميدها و معراج‌ها محروم سازد. اين همان است كه آن را بايد (( فساد پذيري انسان )) ناميد و همان است كه در عمر دراز بشريت و نيز در عمر هر يك از آحاد بشر، بزرگترين مصيبت او و خطرناكترين تهديد او بشمار رفته است و مي‌رود. براي پيشگيري و نيز درمان اين آفت بزرگ، دين خدا (( ذكر )) را به انسان آموخته است.

ذكر يعني حقيقت را به ياد آوردن، خود را در برابر خدا يافتن، به او گوش سپردن و به او دل دادن. يعني از دلمشغولي‌هايي كه آدمي را اسير وسوسه‌ي هوس‌ها مي‌‌كند، يا ميل به برتري‌جوئي و كين ورزي و آزمندي او را ارضاء مي‌سازد، خود را رها ساختن، يعني او را از جهنمي كه براي خود فراهم كرده است، به بهشت صفا و انس و بهجت و امن بردن. و نماز با تركيب هماهنگ دل و زبان و حركت ، نابترين و كاملترين نمونه و وسيله‌ي ذكر است.

انسان در زندگي شخصي‌اش، گاه بر اثر محنتها و شدت‌ها و مصيبت‌ها، و در زندگي جمعي‌‌اش، گاه با حوادث تحول آفرين مانند حركت عمومي به سوي جهاد يا اتفاق يا كمك به نيازمندان، به عامل ذكر نزديك مي‌شود، و گاه با سرگرمي‌هاي هوس آلود و غرق شدن در سرخوشي و اشرافيگري و عيش بارگي، از آن دور مي‌افتد. عنصري كه مي‌تواند در همه‌ي اين احوال او را به بشهت ((ذكر )) نزديك يا نزديكتر كند نماز است.

نماز در حالات آمادگي روحي، به آدمي عروج و حال و حضور بيشتر مي‌بخشد و در حالات غفلت و ناآمادگي، در گوش او زنگ آماده باشد مي‌نوازد و او را به آن وادي نوراني نزديك مي‌سازد. لذا نماز در هيچ حالي نبايد ترك شود. در عين شدت و محنت، در بحبوحه‌ي ميدان جهاد، در هنگام فراغ و آسايش، و حتي در ميان محيط لجن آلودي كه انسان با هوس‌ ها و كينه‌ها و شهوت‌ها و خودخواهي‌ها، پيرامون خود پديد آورده است. نماز يك شربت مقوي و شفابخش است، بايد آن را با دل و جان خود نوشيد و از هر نقطه كه در‌ آن واقع شده‌ايم، يك گام يا يك ميدان به بهشت رضوان نزديك شد.

از اين روست كه نه حي علي الجهاد و نه حي علي الصوم و نه حي علي الانفاق، نگفته‌اند، ولي در هر روز بارها سروده‌اند: حي علي الصلوه

در دوران انقلاب و جنگ تحميل، نماز ما را در حركتمان مصممتر و نيرومندتر مي‌كرد، و امروز كه خطر غفلت و عيش بارگي و آرزوهاي حقير و تنگ نظرانه و عادت‌ها و روزمرگي ها ما را تهديد مي كند، نماز به ما مصونيت مي‌بخشد و بن بستهاي پنداري را مي‌شكند و راه ما راه روشن و افق را درخشان مي‌سازد. اين تنها برگي از كتاب مناقب نماز است، و همين براي به راه انداختن حركتي جدي‌تر از گذشته، مي تواند انگيزه‌يي ژرف و كارآمد پديد آورد.

همه بايد در اين حركت بزرگ كه شايسته است جهاد ناميده شود، خود را ملتزم و متعهد بدانند. علماي دين، روشنفكران ، هنرمندان، جوانان، پدران و مادران و همسران، دارندگان منبرها و رسانه‌ها، نويسندگان، و بيش از همه مسئولان بخش‌هاي حكومتي مانند: وزارت‌هاي آموزش و پرورش، علوم و فن آوري‌، ارشاد، صدا و سيما، سازمان‌هاي تبليغاتي، مراكز توليد سينمايي، پژوهشگاهها، مديراني كه نيروي انساني كلاني در قبضه‌ي امر و نهي آنهايند، مانند: نيروهاي مسلح، وزارتخانه‌ها، كارگاه‌ها، دانشگاه‌ها و مدارس، وسائل حمل و نقل و غيره و غيره . اينان هر يك به گونه‌ئي مي توانند و مي‌بايد در اين حركت همگاني سهيم گردند و نقش ويژه‌ي خود را بگزارند.

اين كار با سهل انگاري و كم همتي به سرانجام خود مي‌رسد. از برترين‌ شيوه‌ها و فني‌ترين و هنري ترين ابزارها بايد بهره گرفته شود. نمايش نماز جماعت مهجوري، با جمع معدودي، آنهم از فرسودگان بي‌نشاط، ترويج نماز جماعت نيست. همچنانكه پخش صداي اذان از رسانه‌هاي صوت و تصوير، كافي نيست. جوانها ما هزاران صف جماعت پرشور و حال در سراسر كشور تشكيل مي‌دهند، مردم زيادي از آنان كه فيلم‌هاي سينمايي در گزارش و اقعيت هاي زندگي آنان ساخته مي‌شود، اهل نماز و نياز و تهجدند، حنجره‌هاي بسياري از روي ايمان و تعبد در هنگام اذان، صدا به اين سرود معنوي بلند مي‌كنند، گروههاي انبوهي در هنگام نماز از كار روزانه دست كشيده، به مسجد رو مي‌آورند، اينها مي تواند در ساختهاي هنري، چهر‌ه‌ي زيبا و ترغيب كنند‌ه‌ي اين فريضه‌ي نجات بخش را به همه نشان دهد.

در دانشگاهها و ديگر مراكز انساني انبوه، مسجد مي‌تواند جايگاه امن و صفا باشد، و امام جماعت، غمگساري و راهنمائي و همدلي الهي به نمازگزاران هديه كند.

مجامع دانشجويي و دانش‌آموزي در آن صورت، جذابترين مركز تجمع خود را مسجد دانشگاه و مدرسه خواهند يافت و پايگاه تقوا، پايگاه فعاليت جوانان خواهد شد.

به مديران آموزش و پرورش و علوم يادآوري مي‌كنم كه سهم مسجد سازي و مسجد پردازي بايد در اعتبارات فعاليت‌هاي فوق برنامه، در رديف اول و بيش از سهم ديگر بخشهاي اين سر فصل باشد.

هجرت هفتگي روحانيون مستقر در مراكز نظامي و غيره، به روستاهاي همسايه‌ي اين مراكز از توصيه‌هاي پيشين من است كه بر آن تاكيد مي‌ورزم. همچنين فراهم ساختن فضاي مادي و معنوي براي اقامه‌ي نماز در بوستان‌ها و گردشگاهها و نمايشگاهها و امثال آن.

امامان محترم جماعت، اگر خود بر اثر كهولت و غيره نمي‌توانند وظيفه‌ي رابطه و انس و راهنمايي را براي نمازگزاران ، بويژه جوانان فراهم كنند، در كنار خود فضلاي جوان و پرنشاط را به كار گيرند و آنان را در كار با خود شريك سازند.

نمازهاي جمعه بايد پايگاه جذب و نصيحت و تعليم باشد. امامان محترم جمعه با كمك برگزاركنندگان مراسم نماز، همه‌ي سعي خود را در اين جهت مبذول دارند. خدا را سپاس كه محيط عمومي كشور، محيط ذكر و نماز و معنويت است، و خدا را سپاس كه خيل عظيمي از مردم ما بويژه جوانان با نماز و نياز، پيوندي روحي و عاطفي و عقلاني دارند. ليكن اين همه بايد گامهاي نهائي شمرده نشود و بيش از گذشته تلاش عالمانه و مدبرانه و نازك انديشانه در اين رويكرد به كار رود.))

اكنون اين سوال بسيار جدي و مهم براي اينجانب مطرح است. كه مسئولان اجرايي مخاطب اين مطالبات تا چه حد به وظيفه‌ي خود عمل كرده‌اند. صدا و سيما، آموزش و پرورش، وزارت علوم و ساير مراكز دانشگاهي وزارت ارشاد اسلامي، سازمان تبليغات اسلامي، مراكز توليد سينمايي،‌ نيروهاي مسلح، مديريت حمل و نقل و مديريت‌هاي شهري و ديگران، چه اندازه وظيفه‌اي را كه در اين پيام از آنان، خواسته شده است به انجام رسانده‌اند.

از رياست محترم جمهوري اسلامي و ديگر مسئولان عاليرتبه به جدا انتظار مي‌رود كه دست اندركاران را با اين سوال اساسي مواجه سازند و پاسخ فعال آنانر مطالبه كنند.

توفيق همه‌ي حضرات را از خداوند متعالت مسئلت مي‌كنم. والسلام عليكم و رحمه‌الله

سيد علي خامنه‌اي

16/6/1381

نام کاربری  
کلمه عبور  
  
فراموشی کلمه عبور
 آثار و برکات نماز
 نماز زینت انسان
 یک آسمان پرواز
 درسهایی از قرآن
 راجع نماز
 راجع نماز
 وبلاگ راجع به نماز
 وبلاگ راجع به نماز
 سرود رهایی (رمز و رازهایی از نماز)
 اوقات شرعی استانها
 ستاد اقامه نماز آموزش وپرورش
 ستاد اقامه نماز کشور
 سایت نماز صدا وسیما
 سایت نمازسازمان عقیدتی نیروهای مسلح
 ستاداقامه نماز تهران
 سايت هيئت انصارالامام كرج
  مسجد جامع حضرت حجه ابن الحسن عجل ا...
 سایت امام جمعه کرج
کلیه حقوق این سایت متعلق به ستاد اقامه نماز کرج می باشد .
طراحی و میزبانی توسط شرکت
سان وی
Best resolution of site in 1024x768 or higher
Powered by
SunWay ICT Center