اخبار داخلی : مقام معظم رهبری :توقع و انتظار این‌جانب آن است که همه به‌ویژه مسئولان دستگاه‌ها و دارندگان امکانات مادی و معنوی و مدیریتی ، عظمت این مسأله را به‌درستی دریابند و گام در راه عمل نهند . همه بدانند که یکی از مؤثرترین راهها برای کاستن آسیبهای اجتماعی ، ترویج نماز است .
Skip Navigation Links
 صفحه اصلی
 آشنایی با ستاد
 کتابخانه اینترنتی نماز
 آیین نامه دولت
 تفاهم نامه
Expand تفاهم نامه
  پيام هاي مقام معظم رهبري
Expand  پيام هاي مقام معظم رهبري
 فقه و احکام
Expand فقه و احکام
 سخنرانی
Expand سخنرانی
 خاطرات نماز
 دفاتر شهرستان ها
Expand دفاتر شهرستان ها
 تماس با ما
شیوه نامه نظارت 96

برگزاری اولین دوره تربیت مربی نماز در استان البرز

مسابقه نماز وفضای مجازی

ارزیابی

اینستاگرام

دوره 28 ساعته

کانال صدف

نماز یاوران کوچک

قرار 17

ارزیابی

گنجینه

فروشگاه اینترنتی محصولات نماز

مرکز تخصصی نماز

مجمع خیرین مسجد ساز

پاسخ به سوالات شرعی

SMS Center ستاد اقامه نماز

   سال هشتم - 1377

نماز و زندگي

هشتمين اجلاس سراسري نماز

تهران

1377

 

بسم الله الرحمن الرحيم

نظام اسلامي كه برترين هدفش، پرورش انسانهاي والا و با فضيلت است، سازندگي فرد و جامعه را از هر دو سو، يعني هم از جسم و هم از جان، هم در عرصه‌‌ ي مادي و هم در ساحت معنوي به پيش مي‌برد، و هر دو بال پرواز و تعالي آدمي را مي‌گشايد و مي‌آرايد.

عبادات و در رأس آنان (( نماز )) بدين جهت است كه چنين اهميتي مي‌يابد و نماز ستون دين ناميده مي‌شود. نماز آنگاه كه با توجه و حضور همراه است، نه تنها دل و جان نمازگزار، كه فضاي پيرامون او را نيز لطيف و نوراني و معطر مي‌سازد و به خانه و خانواده و محيط كار و محفل دوستان و مجامع شهروندان و همه‌ي فضاهاي زندگي پرتوافشاني مي‌كند.

هر چه نمازگزاران متوجه و خاشع و ذاكر بيشتر شوند، ظلمات خودخواهيها و خودكامگي‌ها و بد دليها و آزمنديها و تجاوزگريها و حسادتها و بدخواهي‌ها كمتر مي‌شود و نور رستگاري بر پيشاني زندگي، بيشتر مي‌درخشد.

ريشه‌ي همه‌ي تلخكاميهاي بشر در غفلت از خدا و محدود شدن به منافع شخصي است. نماز، آدمي را از اين حصارهاي ظلماني مي‌رهاند و شهوت و غضب او را به سوي حقيقت متعالي و خير همگاني هدايت مي‌‌‌كند.

نماز خاشعانه و سرشار از حال و حضور، بهشتي واقعي، نخست در دل و جان نمازگزار و بتدريج در محيط زندگي مي‌‌آفريند، و صلاح و فلاح را به انسان هديه مي‌كند. از اين رو در همه‌ي اديان الهي، نمازگزاردن، اصلي‌ترين ادب دينداري و آشكارترين و عمومي‌ترين نشانه‌ي ايمان است، كاملترين و زيباترين نمازهاست.

يكي از بركات انقلاب اسلامي در سالهاي اخير آن است كه دلهاي پرشور و شوقي را به اهميت و والائي فريضه‌ي نماز توجه داده و ترويج روزافزون اين پايه‌ي اساسي دين را، مركز همت و تلاش آن ساخته است.

اكنون در سال، هزاران تلاش گرانبها، با اهتمام و كوشش صادقانه‌ي آنان، صرف آن مي‌شود كه راه روشن نماز به نماز با توجه و تذكر بيابند. انواع فعاليتهاي فرهنگي و هنري و تحقيقي و اجرائي در فهرست طولاني اين تلاشها قرار دارند. اينجانب وظيفه‌ي خود مي‌دانم كه از اين تلاشگران مؤمن كه مشتمل بر مسئولان عاليرتبه‌ي دولتي، و علماي معزز ديني، و برجستگان فرهنگي و علمي و هنري، و جوانان پرشور و زنان و مردان مؤمن از بخشهاي گوناگون اجتماعي است، صميمانه سپاسگزاري كنم و بطور ويژه از روحاني آگاه و دلسوز جناب حجه‌الاسلام قرائتي كه نيروي عظيمي را در اين راه بسيج كرده‌اند، تشكر نمايم.

اكنون لازم مي‌دانم تذكراتي را به شما و همه‌ي مردم عزيزمان عرض كنم:

1-   همه‌ي آحاد نمازگزار بايد سعي كنند كه نماز را با توجه به معاني كلمات بخوانند، يعني در نماز با خداي عزيز و رحيم سخن بگويند، اين است آن سرچشمه‌ي فيضي كه جان نمازگزار را سيراب مي‌كند. البته اين حقيقت نبايد دستاويزي براي نفس بهانه‌ گير باشد كه اگر توفيق چنين توجه و حضوري نيافت، نماز را ترك كنند. نماز در هر صورت واجب و فريضه است و تارك نماز بزرگترين فرصت ارتباط با خداوند سبحان را از دست مي‌دهد.

2-   لازم است دست‌اندركاران، اوراقي شامل ترجمه‌ي نماز در در همه‌ي سطوح، فراهم و ميليونها نسخه از آن را در همه جا منتشر كنند. به هر كسي بايد اين امكان را بدهيد كه معاني كلمات نماز را بفهمد.

3-   فصل تازه‌ئي از اقامه‌ي نماز كه بحمدالله در سطح شهرهاي ديگر كشور تا حدود گسترده‌ئي صورت گرفته- بايد در سطح روستاهاي كشور آغاز شود. ترويج صورت و معناي نماز در روستاها را با برنامه‌ريزي وسيع، آغاز كنيد.

4-   چه نيكو است كه از همه‌ي شهرهائي كه در آن حوزه‌ي علميه و طلاب علوم ديني حضور دارند، در همه‌ي شبهاي جمعه گروههائي به روستاها اعزام شوند. شعار اول اين پيام رسانان دين و معنويت، بايد اقامه‌ي نماز باشد.

5-   علماي ديني و فضلائي كه در بخش‌هاي گوناگون دولتي به خدماتي اشتغال دارند، شايسته است كه به عمران معنوي مساجدي كه در آنها نماز جماعت اقامه نمي‌شود، بپردازند، امامت در مسجد را نيز وظيفه‌ئي بزرگ بشمرند.

6-   ماموران بخش‌هاي گوناگون دولتي، توصيه‌ها و دستورهاي وزراي محترم درباره‌ي نماز را بطور جدي دنبال كنند. همه‌ي سطوح و بخش‌ها در اين تلاش مقدس سهيم شوند و سهمي از اجر آنرا نصيب خود كنند.

7-   نماز در اغلب موارد در قرآن كريم همراه و همشأن زكات آمده است.فريضه‌ي عظيم زكات نيز همانند نماز به مجاهدتي خستگي‌ناپذير و تلاشگراني صادق و دلسوز نيازمند است. انتظار و اميد آن است كه شما عزيزان در اين ميدان جديد نيز گام نهيد و همه‌ي كساني كه مي‌ توانند در ترويج و تبيين و تحقيق مسأله‌ي مهم زكات، خدمتي ارائه كنند. بي‌درنگ دامن همت به كمر زنند و از خود صدقه جاريه‌ئي بر جاي نهند.

از خداوند شكور و رحيم مسئلت مي‌كنم كه خدمات شما را بنحو شايسته قبول فرمايد و دعاي حضرت ولي‌الله الاعظم ارواحنا فداه را شامل حال شما نمايد.

والسلام عليكم و رحمه‌الله

سيد علي خامنه‌اي

18/6/77

نام کاربری  
کلمه عبور  
  
فراموشی کلمه عبور
 آثار و برکات نماز
 نماز زینت انسان
 یک آسمان پرواز
 درسهایی از قرآن
 راجع نماز
 راجع نماز
 وبلاگ راجع به نماز
 وبلاگ راجع به نماز
 سرود رهایی (رمز و رازهایی از نماز)
 اوقات شرعی استانها
 ستاد اقامه نماز آموزش وپرورش
 ستاد اقامه نماز کشور
 سایت نماز صدا وسیما
 سایت نمازسازمان عقیدتی نیروهای مسلح
 ستاداقامه نماز تهران
 سايت هيئت انصارالامام كرج
  مسجد جامع حضرت حجه ابن الحسن عجل ا...
 سایت امام جمعه کرج
کلیه حقوق این سایت متعلق به ستاد اقامه نماز کرج می باشد .
طراحی و میزبانی توسط شرکت
سان وی
Best resolution of site in 1024x768 or higher
Powered by
SunWay ICT Center