اخبار داخلی : مقام معظم رهبری :توقع و انتظار این‌جانب آن است که همه به‌ویژه مسئولان دستگاه‌ها و دارندگان امکانات مادی و معنوی و مدیریتی ، عظمت این مسأله را به‌درستی دریابند و گام در راه عمل نهند . همه بدانند که یکی از مؤثرترین راهها برای کاستن آسیبهای اجتماعی ، ترویج نماز است .
Skip Navigation Links
 صفحه اصلی
 آشنایی با ستاد
 کتابخانه اینترنتی نماز
 آیین نامه دولت
 تفاهم نامه
Expand تفاهم نامه
  پيام هاي مقام معظم رهبري
Expand  پيام هاي مقام معظم رهبري
 فقه و احکام
Expand فقه و احکام
 سخنرانی
Expand سخنرانی
 خاطرات نماز
 دفاتر شهرستان ها
Expand دفاتر شهرستان ها
 تماس با ما
شیوه نامه نظارت 96

برگزاری اولین دوره تربیت مربی نماز در استان البرز

مسابقه نماز وفضای مجازی

ارزیابی

اینستاگرام

دوره 28 ساعته

کانال صدف

نماز یاوران کوچک

قرار 17

ارزیابی

گنجینه

فروشگاه اینترنتی محصولات نماز

مرکز تخصصی نماز

مجمع خیرین مسجد ساز

پاسخ به سوالات شرعی

SMS Center ستاد اقامه نماز

   سال هفتم - 1376

نماز سرچشمه فياض

هفتمين اجلاس سراسري نماز

اروميه

1376

بسم الله الرحمن الرحيم

در ميان مجموعه وظايف خطيري كه با استقرار حاكميت الهي در نقطه‌اي از زمين، بردوش مؤمنان و بندگان زبده خداوند قرار مي‌گيرد، قرآن اقامه نماز را شأني ويژه بخشيده و آنرا در صدر فهرست، جاي داده است:

(( الذين ان مكناهم في‌الارض اقامواالصلوه ))

اگر برپاداشتن نماز در ميان مردم، نقشي بنياني نمي‌داشت و همچون پايه استواري براي پيشبرد هدف‌هاي بزرگ نظام اسلامي به شمار نمي‌آمد، چنين تأكيد بليغي بر اهميت نماز نمي‌شد.

حقيقت آن است كه نماز با نقش عظيم تربيتي، با تأثير شگرف در ايجاد آرامش و سكينه قلبي مؤمنان، با دميدن روح توكل و تقوا و اخلاص در نماز گزار، با ايجاد فضاي تقدس و معنويت در پيرامون نماز گزار كه موجب دوري او و ديگران از گناه است، و با درسهاي معرفتي گوناگون كه در الفاظ و اذكار آن نهفته است، بسي بيش از صرفاً يك وظيفه شخصي، و در واقع داراي نقش كليدي در اداره فرد و جامعه است.

تأكيدهاي بليغي كه برگزاردن اين واجب شده؛ و حتي پدر و مادر موظف شده‌اند كه فرزند خود را از دوران كودكي با آن مأنوس سازند، در ميان همه واجبات ديني بي‌نظير است، و اين بخاطر نقش استثنايي نماز در تنظيم انگيزه‌هاي رواني فرد و تامين فضاي مساعد براي تحمل بارهاي سنگين وظيفه، در جامعه است. با توجه به همه اين جهات، بحق بايد نماز را برترين اعمال دانست و صلاي (( حي علي خيرالعمل )) را در بانگ نماز، سخني حكمت آميز به حساب آورد. نماز است كه مايه‌هاي لازم ايثار و گذشت و توكل و تعبد را كه پشتوانه حتمي واجبات پرخطر و دشوار همچون جهاد و نهي از منكر و زكات است، در روح آدمي پديد مي‌آورد و او را شجاعانه بدان ميدان‌ها گسيل مي‌دارد. هنگامي كه بخاطر هجوم دشمن، فريضه جهاد اهميت مي‌يابد، يا بر اثر دشواري زندگي قشرهائي از مردم، فريضه زكات و انفاق، همه را مخاطب مي‌سازد، يا به اقتضاي تلاش دشمن در عرصه فرهنگ و اخلاق، امر به معروف و نهي از منكر، واجب همگاني مي‌شود در همه اين شرائط، نماز، نه فقط از شأن (( خيرالعملي )) فرو نمي‌افتد، بلكه بمثابه پشتوانه روحي و معنوي همه مجاهدت‌ها و ايثارها و خطرپذيري‌ها، بر اهميت آن افزوده مي‌شود.

امروزه با سيطره نظم ماشيني بر همه جامعه‌هاي بشري، انسان و انسانيت ها سخت در فشارند. آحاد بشر در چنين نظمي ناگزيرند آهنگ زندگي فردي و اجتماعي را، با نواخت سنگين و روح گداز ماشين، همسان و يك آهنگ كنند. رحم و مروت و گذشت و ايثار و بسي ارزش‌هاي اخلاقي ديگر، در اين همنواختي است كه كم تاثير و بي‌رنگ مي‌شود، و خانواده و اخلاق همزيستي مهرآميز خانوادگي، در چنين وضعي است كه پايمال و منهدم مي‌گردد. از دهها سال پيش دلسوزان و تيزبينان، حتي در قلب محيط تمدن صنعتي و ماشيني، اين خطر را احساس كرده و هشدار داده‌اند، و با تاسف، هنوز ميليون‌ها انسان-بويژه جوانان كه احساسات لطيف‌تر و روحيه آسيب‌ پذيرتر دارند- در اين بلاي يزرگ همچنان بي‌دفاع و بي‌علاج‌اند.

نياز به رابطه معنوي با خداوند رحيم و كريم، بدين جهت امروز براي مردم دنيا از هميشه حادتر و جدي‌تر است و نماز برترين و كارآمدترين وسيله براي تامين اين نياز است. بشريت امروز به نماز خالص و كامل و پرشور اسلامي، از هميشه نيازمند‌تر است و شمار مسئولان امر ترويج نماز، بايد به كمك الهي بتوانيد، نه فقط نسل رو به رشد و بالنده جوان كشورمان، بلكه همه جانهاي نيازمند و كام‌هاي تشنه بشر متحير در سراسر جهان، اشباع كنيد و از سرچشمه فياض نماز بهره‌مند سازيد.

اينجانب ضمن تقدير از زحمات شما عزيزان كه سال به سال، گسترده‌تر و بارآورتر مي‌شود، شما و ديگر مسئولان و همه ملت عزيز را به نكات زير توصيه مي‌كنم:

1-   آشنايان با معارف اسلامي، شأن نماز و روح و محتوا و گستره تأثير آن را در جان فرد و مجتمع را با شيوه‌هاي رسا، تبيين كنند، و بويژه هنرمندان براي اين مقصود از ابزار كارآمد هنر بهره بگيرند.

2-   پدر و مادرها، كودكان و نوجوانان را با صورت و معناي اين فريضه آشنا سازند و اگر بايد از ديگران كمك گرفت، كتاب‌هاي شيرين و آسان فهم را براي كودكان خود بخوانند.

3-   معلمان مدارس در هنگام نماز، نوجوانان پسر و دختر را به حضور در نمازخانه‌هاي مدارس تشويق كنند و خود پيش از همه به نماز بشتابند.

4-      مسئولان پرورشي مدارس، نماز را در رأس برنامه‌هاي پرورشي به شمار آورند.

5-   مسئولان ورزش كشور، محيط ورزش را با يادآوري و اقامه نماز روح بخشند و در تعيين وقت مسابقات ورزشي، ساعت نماز را فارغ و زمين و زمان را آماده برگزاري نماز كنند.

6-      برنامه ريزان حركت رسانه‌هاي سفري مانند قطار و هواپيما و غير آن، حفظ وقت و امكان نماز مسافران را در برنامه‌ريز‌ها در نظر بگيرند.

7-   ائمه محترم جماعات، مساجد را از هميشه فعال‌تر كنند و آموزش ترجمه و مفهوم و روح نماز را به شكل نوين و جذاب، در برنامه‌هاي خود بگنجانند.

8-   نويسندگان كتب معارف دبيرستان‌ها و دانشگاه‌ها، نماز را از موضوعات مورد بحث آن كتابها قرار دهند و در آن، بحث‌هاي عالمانه و عميق را در اين باره مطرح سازند.

9-   جوانان عزيز، دقائق معدود نماز را فقط براي نماز بگذارند و در طول نماز، تا آنجا كه مي‌توانند با تمركز و حضور قلب، مايه زندگي بخش ذكر و تضرع را براي جان و دل نيازمند خويش تأمين كنند.

10-  همگان، نماز را كه داروي شفابخش روح و مايه صفا و آرامش و نورانيت است، بر همه كارهاي ديگر مقدم دارند و در هيچ شرايطي خود را از آن محروم نسازند و هرگز به بهانه مشغله و گرفتاري، اين حضور رهائي بخش در محضر آفريدگار رحيم و كريم و عزيز را از دست ندهند.

خداوند فيض نماز را بيش از پيش بر اين ملت مؤمن و نمازگزار، ارزاني فرمايد.

والسلام عليكم و رحمه‌الله

سيد علي خامنه‌اي

7/7/1376

نام کاربری  
کلمه عبور  
  
فراموشی کلمه عبور
 آثار و برکات نماز
 نماز زینت انسان
 یک آسمان پرواز
 درسهایی از قرآن
 راجع نماز
 راجع نماز
 وبلاگ راجع به نماز
 وبلاگ راجع به نماز
 سرود رهایی (رمز و رازهایی از نماز)
 اوقات شرعی استانها
 ستاد اقامه نماز آموزش وپرورش
 ستاد اقامه نماز کشور
 سایت نماز صدا وسیما
 سایت نمازسازمان عقیدتی نیروهای مسلح
 ستاداقامه نماز تهران
 سايت هيئت انصارالامام كرج
  مسجد جامع حضرت حجه ابن الحسن عجل ا...
 سایت امام جمعه کرج
کلیه حقوق این سایت متعلق به ستاد اقامه نماز کرج می باشد .
طراحی و میزبانی توسط شرکت
سان وی
Best resolution of site in 1024x768 or higher
Powered by
SunWay ICT Center