اخبار داخلی : مقام معظم رهبری :توقع و انتظار این‌جانب آن است که همه به‌ویژه مسئولان دستگاه‌ها و دارندگان امکانات مادی و معنوی و مدیریتی ، عظمت این مسأله را به‌درستی دریابند و گام در راه عمل نهند . همه بدانند که یکی از مؤثرترین راهها برای کاستن آسیبهای اجتماعی ، ترویج نماز است .
Skip Navigation Links
 صفحه اصلی
 آشنایی با ستاد
 کتابخانه اینترنتی نماز
 آیین نامه دولت
 تفاهم نامه
Expand تفاهم نامه
  پيام هاي مقام معظم رهبري
Expand  پيام هاي مقام معظم رهبري
 فقه و احکام
Expand فقه و احکام
 سخنرانی
Expand سخنرانی
 خاطرات نماز
 دفاتر شهرستان ها
Expand دفاتر شهرستان ها
 تماس با ما
شیوه نامه نظارت 96

برگزاری اولین دوره تربیت مربی نماز در استان البرز

مسابقه نماز وفضای مجازی

ارزیابی

اینستاگرام

دوره 28 ساعته

کانال صدف

نماز یاوران کوچک

قرار 17

ارزیابی

گنجینه

فروشگاه اینترنتی محصولات نماز

مرکز تخصصی نماز

مجمع خیرین مسجد ساز

پاسخ به سوالات شرعی

SMS Center ستاد اقامه نماز

   سال پنجم- 1374

نماز  حقيقت درخشنده

پنجمين اجلاس سراسري نماز

تبريز

1374

بسم الله الرحمن الرحيم

اكنون چند سالي است كه چنين روزهايي در كشور ما، موسم نماز است، يعني فضاي سراسر كشور به عطر دل‌انگيز ياد و نام نماز، آغشته است و انسانهايي روشن بين و باايمان، با شور و نشاط همه جا از نماز مي‌گويند و به نماز فرا مي‌خوانند و براي اقامه نماز، مجاهدت مي‌كنند، اين تلاش مبارك، شايسته آن است كه از سوي همه كسانيكه به حيات طيبه اسلامي و زندگي در سايه حق و عدالت دل بسته‌اند، گرامي داشته شود و به پيوسته ماندن‌ آن، كمك شود.

اقامه نماز در كشوري كه پرچم اسلام را برافراز سرخويش برافراشته و به حاكميت اسلام مفتخر گرديده، يكي از واجبترين فرايض است. زيرا همه هدفهاي يك جامعه نيكبخت از قبيل: تأمين عدالت اجتماعي، دستيابي به رفاه عمومي و شكوفايي مادي، پرورش استعدادها و خلاقيت‌ها در آحاد مردم، برخورداري از دانش و بينش و تجربه، عزت و استقلال و اقتدار ملي ، گسترش اخلاق انساني و روابط سالم ميان آحاد مردم و ديگر هدف‌هاي والا، در صورتي تأمين مي‌شود كه تربيت فردي و تهذيب اخلاقي در  آحاد مردم بويژه در كارگزاران امور كشور، تأمين شود و انسان‌هايي پاك و برخوردار از همت و توكل و اخلاص و صبر و سخت كوشي در آن جامعه باشند كه به ياري اين پشتوانه روحي، توانايي براشتن بارهاي سنگين را دارا باشند و در برابر موانع گوناگون و بويژه امواج فساد و تباهي، ياراي ايستادگي داشته باشند. هر چه شمار اين گونه انسانها در جامعه و كشوري بيشتر باشد. افق آينده آن جامعه و آن كشور، روشن‌تر و حركت به سوي نيكبختي در آن جامعه و آن كشور ممكن‌تر و آسانتر خواهد بود.

اهميت نماز و يكي از رازهاي پاي فشاري بر آن در معارف اسلامي را از آنچه گفتيم، مي‌توان دانست، زيرا نماز، برترين چيزي است كه مي‌تواند همه افراد جامعه مسلمان را، به تهذيب اخلاقي و تعالي روحي و معنوي برساند.

سه خصوصيت عمده در نماز هست كه نقش برتر آن را در تهذيب نفس و پرورش رواني انسانها پديد مي‌آورد:

نخست آنكه نماز، با شكلي كه در اسلام براي آن معين گشته يعني حركات و اذكار مخصوص، بطور طبيعي نمازگزار را به دوري از گناه و آلودگي فرا مي‌خواند:

(( ان الصلوه تنهي عن الفحشاء و المنكر ))

اين فراخواني پيوسته، توانايي آن را دارد كه هر كس را از منجلاب‌‌ها، رها سازد و عروج بخشد.

دوم آنكه در او روح پرستش و خضوع در برابر حضرت باري تعالي را كه محبوب حقيقي و فطري هر انسان است، زنده مي‌كند و غبار فراموشي از اين حقيقت درخشنده را كه در ژرفاي فطرت او نهاده شده است، مي‌سترد.

سوم آنكه به جان و دل نمازگزار، آن آرامش و اطميناي را كه شرط اصلي موفقيت در همه عرصه‌هاي زندگي است، هديه مي‌كند و تزلزل و اضطراب را كه مانع بزرگي در راه اقدام مجدانه براي پرورش اخلاقي است، از او دور مي‌سازد.

هر يك از سه خصوصيتي كه گفته شد در خور آن است كه با تدبر و ژرف نگري ديده و سنجيده شود و از اين راه، بسياري از معارف نماز آشكار خواهد شد.

اكنون هنگامي كه مي‌بينيم نماز با اين ويژگيها و كارسازي استثنايي‌اش، گستردگي به اندازه گستره همه جامعه اسلامي دارد، يعني همه در هر حال و هر جا وظيفه دارند آن را به جاي آورند و هيچكس، هرگز از قلمرو اين فريضه الهي بيرون نيست، در مي‌يابيم كه اندازه تأثير آن در تأمين شرط نيكبختي يك ملت و يك جامعه، چقدر زياد است.

حقيقت آن است كه هرگاه در ميان مردمي نماز- با همه شرائطش رواج داشته باشد همين يك واجب الهي آنان را تدريجاً به همه نيكبختي مي‌كشاند و خيمه دين را در زندگي آنان بر پا مي‌سازد.

ناگفته نگذاريم كه اين همه، درباره نمازي است كه با روح آن يعني توجه و حضور قلب به جاي آورده مي‌شود. چنين نمازي، نماز گزار را با همه آفرينش،‌ هماهنگ و همسو مي‌سازد و راه را براي تحقق سنت‌هاي الهي در طبيعت و تاريخ باز مي‌كند، چرا كه در بينش اسلامي همه آفرينش در حال تسبيح و عبوديت حضرت حق است:

(( يسبح لله ما في السموات و ما في‌الارض ))

توصيه مؤكد اينجانب به همه بويژه جوانان آن است كه خود را با نماز مأنوس و از آن بهره‌مند سازند. يعني اينكه نماز را با توجه به معني و با احساس حضور در محضر پرودگار متعال (( جلت عظمته )) به جاي آورند و اين كار را با تمرين بر خود هموار و آسان سازند و تا بتوانند نوافل، مخصوصاً نافله نمازهاي صبح و مغرب را نيز ادا كنند و اگز هنوز در ميان كسان و نزديكان و دوستان آنان، كسي هست كه خود را از فيض نماز محروم كرده باشد، او را از اين گناه بزرگ و خسارت عظيم بازدارند و اينكار را با زبان خوش و رفتار حكيمانه انجام دهند، البته پدران و مادران نسبت به نماز فرزندان خود مخصوصاً نوجوانان، مسئوليت بيشتري دارند.

اينجانب در پيام نماز سالهاي گذشته، توصيه‌هايي به دست اندركاران و مسئولان دستگاههاي گوناگون در باب نماز كرده‌ام، بجا است اگر هيئتي از اين مجمع نماز درباره آنها به جستجو و فحص پردازد و گزارشي از چگونگي و اندازه تحقق آن خواسته‌‌ها فراهم آورد.

در پايان با دعا براي همه شما عزيزان دست‌اندكار مسئله نماز، اميدوارم زحمات شما مقبول الهي و منظور نظر حضرت ولي‌الله الاعظم ( ارواحنا فداه و سلام الله عليه ) باشد.

و السلام عليكم و رحمه الله و بركاته

سيد علي خامنه‌اي

14/6/1374

نام کاربری  
کلمه عبور  
  
فراموشی کلمه عبور
 آثار و برکات نماز
 نماز زینت انسان
 یک آسمان پرواز
 درسهایی از قرآن
 راجع نماز
 راجع نماز
 وبلاگ راجع به نماز
 وبلاگ راجع به نماز
 سرود رهایی (رمز و رازهایی از نماز)
 اوقات شرعی استانها
 ستاد اقامه نماز آموزش وپرورش
 ستاد اقامه نماز کشور
 سایت نماز صدا وسیما
 سایت نمازسازمان عقیدتی نیروهای مسلح
 ستاداقامه نماز تهران
 سايت هيئت انصارالامام كرج
  مسجد جامع حضرت حجه ابن الحسن عجل ا...
 سایت امام جمعه کرج
کلیه حقوق این سایت متعلق به ستاد اقامه نماز کرج می باشد .
طراحی و میزبانی توسط شرکت
سان وی
Best resolution of site in 1024x768 or higher
Powered by
SunWay ICT Center