اخبار داخلی : مقام معظم رهبری :توقع و انتظار این‌جانب آن است که همه به‌ویژه مسئولان دستگاه‌ها و دارندگان امکانات مادی و معنوی و مدیریتی ، عظمت این مسأله را به‌درستی دریابند و گام در راه عمل نهند . همه بدانند که یکی از مؤثرترین راهها برای کاستن آسیبهای اجتماعی ، ترویج نماز است .
Skip Navigation Links
 صفحه اصلی
 آشنایی با ستاد
 کتابخانه اینترنتی نماز
 آیین نامه دولت
 تفاهم نامه
Expand تفاهم نامه
  پيام هاي مقام معظم رهبري
Expand  پيام هاي مقام معظم رهبري
 فقه و احکام
Expand فقه و احکام
 سخنرانی
Expand سخنرانی
 خاطرات نماز
 دفاتر شهرستان ها
Expand دفاتر شهرستان ها
 تماس با ما
شیوه نامه نظارت 96

برگزاری اولین دوره تربیت مربی نماز در استان البرز

مسابقه نماز وفضای مجازی

ارزیابی

اینستاگرام

دوره 28 ساعته

کانال صدف

نماز یاوران کوچک

قرار 17

ارزیابی

گنجینه

فروشگاه اینترنتی محصولات نماز

مرکز تخصصی نماز

مجمع خیرین مسجد ساز

پاسخ به سوالات شرعی

SMS Center ستاد اقامه نماز

   سال چهارم- 1373

نماز نشانه حقگزاري

چهارمين اجلاس سراسري نماز

شيراز

1373

بسم الله الرحمن الرحيم

با فرا رسيدن موسم گردهمايي هاي ساليانه نماز ، بار ديگر فضاي فرهنگي كشور با نام و ياد همگاني اين فريضه عظمي، معطر و منور گرديده است. همان طور كه مژده قيام نماز، پيامبر عظيم الشان ( صلي الله عليه و آله ) را چنانكه در حديث آمده است به وجد مي آورد ( و به بلال، مژده رسان هميشگي نماز، مي‌فرمود : (( ارحنا يا بلال !)) يعني اي بلال! دلم را با اذان كه مژده نماز است، راحت بخش !) همان طور هم بزرگداشت نماز و گستردن و بلند كردن نام آن ، دل بندگان خدا را وجد و نشاط مي‌بخشد و ابرهاي تيره ملال و اضطراب را از آفاق آن، پراكنده مي‌سازد، و اين برخاسته از ويژگي خود نماز است كه مايه آرامش دلها و برطرف كننده نگراني ها و دغدغه‌هاي روحي در نمازگزار است.

باري ، اينك دو سه سالي است كه به همت مردان صاحب همتي، ايران اسلامي به سوي حقگزاري نماز پيش مي‌رود. اگرچه ايرانيان مؤمن، هرگز به نماز پشت نكرده و اين نعمت بزرگ خدا را ناسپاسي ننموده‌اند ، ليكن حق نماز نيز غالباً چنانكه بايد، گزارده نشده است و اكنون اين اميد كم كم در دل پديد مي‌آيد كه در آينده‌اي به خواست خدا نزديك نماز به درستي حقگزاري شود.

پديده‌هاي زيبايي چون : اقامه نمازهاي جماعت در سطح شهرها ، در ميدان‌ها و بوستان ها و ورزشگاه‌ها ، ساختن تالارهاي بزرگ و مناسب نماز در برخي و ساختن يا آماده كردن نمازخانه در برخي ديگر از جاها، گرد آمدن بيش از پيش مردم و به ويژه جوانان در ظهر عاشورا در ميان مراسم عزاداري ، نوشتن كتاب هاي بسيار در باب نماز و جز اينها ، همه و همه برانگيزاننده هاي آن اميد بزرگ است.

نشانه ها و شاخص هايي هست كه هرگاه و هرجا ديده مي‌شوند، مي‌توان گفت : حق نماز ، گزارده شده است.

نخست همگاني شدن نماز است. ناسپاسي بزرگي است كه، كسي در محيط اسلامي به سر برد و نماز را كه برترين وظيفه هر مسلمان است ، به جا نياورد. چنين كسي نزد خدا و نزد بندگان خدا روسياه و در حق خود،  مقصر است، چرا كه خويش را از بركات نماز محروم ساخته و درباره نماز كوتاهي كرده است. آنگاه كه در جامعه اسلامي همگان ،‌از پير و جوان و نوجوان ، و در هر موقعيت اجتماعي يا خانوادگي، و در همه شرايط زماني و مكاني و جوي و در آسايش و در رنج و شادي و غم، نماز را چون پايه دين و بخشي از زندگي يك مسلمان ، بجاي آورند و به هيچ بهانه ، عمداً آن را ترك نكردند، مهمترين نشانه حقگزاري نماز آشكار شده است.

نشانه ديگر ، نيكو به جاي آوردن نماز است، يعني با توجه به معني و مفهوم كلمات نماز و همراه با خشوع و حضور. و اين روح نماز است كه بدون آن، نماز كالبدي است بيجان، و اگرچه ساقط كننده اقل تكليف، ولي نه برآورنده همه هدف‌ها و مقاصد تشريع، اين يك، البته نيازمند آموزش و نيز تمرين است و اگر به كمك الهي، تامين شود، عمق روحيه ديني و بركات فراوان ايمان و عمل را با خود تامين خواهد كرد.

نشانه ديگر، آبادي مساجد و افزايش نمازهاي جماعت است، و اين به معناي بروز بركات نماز در سطح همكاري و همدلي اجتماعي است.

بي‌شك اين فريضه نيز با همه اتكالش به عامل دروني يعني توجه و ذكر و حضور، همچون ديگر واجبات ديني، ناظر به همه عرصه زندگي انسان است و نه به بخشي از آن ، يعني زندگي فردي و شخصي هر كس و آن جا كه پاي فعاليت و نشاط دسته جمعي افراد جامعه به ميان مي‌آيد، نماز همچون گرم ترين و پرشور ترين عبادت دسته جمعي ، نقش بزرگي را بر عهده مي گيرد.

مظهر اين خصوصيت ، همين نمازهاي جماعت پنجگانه و نماز جمعه و نمازهاي عيد است.

نشانه ديگر، مطرح شدن نماز در عرصه مطالعات و تحقيقات علمي است.

همان طور كه بحث فقهي درباره نماز و مقدمات آن، طولاني ترين مباحث فقهي درحوزه‌هاي علميه را تشكيل مي‌دهد، بحث كلامي و عرفاني و اجتماعي نماز نيز بايد سلسله مهمي از مباحث ديني مطرح در سطح جامعه را پديد آورد. آگاهان ديني و محققان و نويسندگان دراين باره مقالات و تحقيقات و كتابهايي فراهم كنند و بحث نماز به طور مكرر در همه جايگاه‌هاي تبليغ دين ، با زبان‌ها و شيوه‌ها  و از زاويه هاي مختلف ، به تناسب، فصل فشرده يا گسترده ولي به هر حال ، عميق و متيني درباره نماز گنجانيده شود.

در صدا و سيما، نماز همچون موضوعي كه بايد به همه آموخت ، تلقي گردد و در برنامه‌اي جداگانه يا در دل برنامه هاي گوناگون، از آن سخن رود و اعماق و رازها و درس هاي آن براي همه مردم بيان گردد. در سخنراني هاي ديني در مساجد و غيره ، بارها و بارها معارف نماز نيز همچون مسائل آن بازگو شود.

نشانه ديگر آن است كه بزرگان جامعه و كساني كه چشم ها به آنها دوخته شده و انگشت ها آنها را نشانه كرده است، در مراكز همگاني نماز ديده شوند و نمازخانه‌هاي مراكز عمومي ، ويژه آدمهاي بيكار يا فردوست شمرده نشود.

. و نشانه‌هاي ديگري كه با تدبر مي‌توان بدان‌ها دست يافت.

هر گاه اين نشانه‌ها، همه در جامعه‌اي پديد آيد، به حق بايد گفت كه حق نماز در آن جامعه ادا شده است و هر چه اين نشانه‌ها بيشتر باشد گرايش به حقگزاري نماز بيشتر است.

اينجانب با دعا براي دست اندركاران اين حركت الهي و بويژه براي جناب حجه‌الاسلام آقاي قرائتي كه تلاش عظيمي را وقف اين كار كرده‌اند، و تشكر از كساني كه به اين دعوت حق پاسخ مثبت گفته‌اند و به ويژه از عزاداران عاشوراي حسين امسال كه در روز عاشورا جلوه باشكوهي از نمازگزاري را نشان دادند، از خداوند متعال خواهانم كه كشور ما و مردم ما را در اين فرضيه بزرگ نيز مانند بسي كارهاي مهم ديگر، الگو و نمونه برتر سازد و ادعيه زاكيه حضرت بقيه الله الاعظم (‌اواحنا فداه و عجل الله فرجه ) را شامل حال ملت و كشور فرمايد.

و السلام عليكم و رحمه الله

سيد علي خامنه‌اي

10/6/1373

نام کاربری  
کلمه عبور  
  
فراموشی کلمه عبور
 آثار و برکات نماز
 نماز زینت انسان
 یک آسمان پرواز
 درسهایی از قرآن
 راجع نماز
 راجع نماز
 وبلاگ راجع به نماز
 وبلاگ راجع به نماز
 سرود رهایی (رمز و رازهایی از نماز)
 اوقات شرعی استانها
 ستاد اقامه نماز آموزش وپرورش
 ستاد اقامه نماز کشور
 سایت نماز صدا وسیما
 سایت نمازسازمان عقیدتی نیروهای مسلح
 ستاداقامه نماز تهران
 سايت هيئت انصارالامام كرج
  مسجد جامع حضرت حجه ابن الحسن عجل ا...
 سایت امام جمعه کرج
کلیه حقوق این سایت متعلق به ستاد اقامه نماز کرج می باشد .
طراحی و میزبانی توسط شرکت
سان وی
Best resolution of site in 1024x768 or higher
Powered by
SunWay ICT Center