اخبار داخلی : مقام معظم رهبری :توقع و انتظار این‌جانب آن است که همه به‌ویژه مسئولان دستگاه‌ها و دارندگان امکانات مادی و معنوی و مدیریتی ، عظمت این مسأله را به‌درستی دریابند و گام در راه عمل نهند . همه بدانند که یکی از مؤثرترین راهها برای کاستن آسیبهای اجتماعی ، ترویج نماز است .
Skip Navigation Links
 صفحه اصلی
 آشنایی با ستاد
 کتابخانه اینترنتی نماز
 آیین نامه دولت
 تفاهم نامه
Expand تفاهم نامه
  پيام هاي مقام معظم رهبري
Expand  پيام هاي مقام معظم رهبري
 فقه و احکام
Expand فقه و احکام
 سخنرانی
Expand سخنرانی
 خاطرات نماز
 دفاتر شهرستان ها
Expand دفاتر شهرستان ها
 تماس با ما
شیوه نامه نظارت 96

برگزاری اولین دوره تربیت مربی نماز در استان البرز

مسابقه نماز وفضای مجازی

ارزیابی

اینستاگرام

دوره 28 ساعته

کانال صدف

نماز یاوران کوچک

قرار 17

ارزیابی

گنجینه

فروشگاه اینترنتی محصولات نماز

مرکز تخصصی نماز

مجمع خیرین مسجد ساز

پاسخ به سوالات شرعی

SMS Center ستاد اقامه نماز

   سال سوم- 1372

نماز پيوند خلق و خالق

سومين اجلاس سراسري نماز

بابلسر

1372

بسم الله الرحمن الرحيم

خدا را سپاس كه تلاش مبارك شما دست‌‌اندركاران ترويج فريضه نماز به سومين سالگرد رسيد و كاري با چنين اهميت ، به اهتمامي پيگير و خستگي ناپذير پيوست.

راز موفقيت در دسترسي به هدفهاي بزرگ و والا ، همين پي‌گيري و استمرار در طلب است ، اين درس بزرگ را نيز در يكي از از آثار مناجاتي مولاي پرهيزكاران مي‌آموزيم كه :

(( وهب لي الجد في خشيتك و الدوام في الاتصال بخدمتك )) نماز در عرصه تكاپوي لايزال و ناگريزي كه بشر بدان مأمور بلكه مطبوع گريده است ، بزرگترين فريضه و مؤثرترين ابزار است، شايد برخي اين خصوصيت را براي نماز فقط در ميدان تكاپوي فردي به سوي كمال ، شناخته و از نقش آن در صحنه جهاد جمعي و اجتماعي و در برابر معارضان پرقدرت دنيايي سخني نشنيده باشند.

از اين رو بايد دانست كه پايمردي در همه گونه رويارويي، وابسته به آن است كه دلها و اراده‌ها از صفا و توكل و اعتماد به نفس و اميد به فرجام، لبريز باشد، و نماز سرچشمه جوشاني است كه اين همه و بسي فيوضات ديگر را بر دل و جان نمازگزار سرازير مي‌كند و از او انساني روشن ضمير و ثابت قدم و بي‌دغدغه و اميدوار مي‌سازد.

اين كه در قرآن و سخن والاي پيامبر خاتم ( صلي الله عليه و آله و سلم ) نماز ، بازدارنده از فحشاء و منكر و معراج مؤمن و تقرب دهنده پرهيزكار و در يك سخن ، بهترين نهاد دين معرفي شده و پيامبر مكرم، آن را روشني چشم خويشت خوانده است ، بايد ما را در فهم عظمت نماز به تأمل و ژرف نگري بيشتر بكشاند.

البته اين نكته نيز شايان ذكر است كه  نماز همين بر زبان راندن كلمات و گزاردن حركاتي معين نيست. آن همه فيض و بركت، بر پديد آوردن امواج صوتي و اعمال بدني بي آن كه روح ذكر و توجه در سراسر اين كالبد دميده باشد، مترتب نمي گردد، اگرچه حداقل تكليف با آن ساقط مي‌گردد. روح نماز، ياد خدا و خشوع و حضور در برابر اوست و اين كلمات و اعمالي كه با تعليم الهي بر مكلف، و اجب گشته است، بهترين قالب براي آن روح و نزديكترين راه به آن سر  منزل  مقصود است.

نماز بي‌ذكر و حضور ، كالبدي بي‌روح است كه اگر چه نام نماز بر آن ، مجاز نيست، ليكن اثر و خاصيت نماز نيز از آن مترقب نيست. از اين حقيقت، در آثار ديني با عنوان (( قبولي نماز )) سخن رفته است، و چنين آمده است كه از يك نماز كه تو مي‌گزاري، تنها هر آنچه با حضور و توجه آورده شده، قبول است و بس.

اينك نماز، موهبتي بي بديل و سرچشمه فيضي لايزال ، در اختيار ما است كه با آن، نخست از خويش و سپس از هر آنكه بدو مهر و مي‌ورزيم، انسان صالح بسازيم، اين دروازه‌اي است گشاده به عرصه‌اي پهناور و مصفا. دريغ است كه آدمي عمري را در جوار بهشت مصفائي بگذارند و سري بدان نكشد و عزيزان خود را بدان سوق ندهد. وحي الهي به پيامبر عظيم الشأن ( صلي الله عليه و آله و سلم ) چنين فرمان داد:

(( و امر اهلك بالصلوه و اصطبر عليها ))

امروز همه شما خود را طرف اين خطاب بشمريد و نماز را ، حقيقت مقدس و گوهر درخشان را ، كه عطيه الهي به امت محمد مصطفي ( صلي الله عليه و آله ) است قدر بشناسيد.

در اين وظيفه هر كسي سهم ويژه‌اي دارد:

پدران و مادران با گفتار و كردار خود، فرزندان را به نماز تشويق و راهنمايي كنند.

معلمان، شاگردان مدارس و دانشگاهها را در سمت و سوي اين حقيقت درخشان به حركت وادار نمايند.

فضلا و علماء و روحانيون محترم، امامت جماعت در مراكز آموزشي و اقامتگاه‌هاي دانشجويان، براي نسل نو را فرصتي مغتنم بشمرند.

نويسندگان كتاب‌هاي درسي ، رازها و رمزها و درسهاي نماز را در كتاب‌هاي درسي بگنجانند.

وزارت ارشاد و سازمان تبليغات و صدا و سيما از هنر به ويژه هنر سينما براي نشان دادن گوهر نماز و چهره نماز گزار بهره بگيرند. هنرمندان عزيز با زبان شعر و قصه و نقاشي و جز اينها، و با آفرينش آثار هنري با كيفيت ، بلكه برجسته، دست چيره هنر را به كاري چنين شايسته مشغول سازند.

در مدارس، معلمان و مديران ، و در همه مراكز، مسئولان، با حضور خود در صفوف نماز، نمازگزاران را تشويق كنند.

در گردهمايي هاي علمي و فرهنگي و آموزشي و تبليغي، نماز را در وقت خود همچون الهام بخش صداقت و هدايت به جاي آورند.

نويسندگان و گويندگان ديني درباره نماز و مفهوم و فلسفه و هدف و آثار و بركات و احكام آن بگويند و بنويسند.

مردم، مساجد را با حضور در نمازهاي جماعت كه بهترين شيوه نمازگزاردن است، رونق بخشند. در همه بناهايي عمومي و جايهايي كه همواره به طبع حال،‌ مردمي در آن گرد مي آيند مانند فرودگاه‌ها و ايستگاههاي قطار و بندرها و عزيمتگاه‌هاي خودروهاي همگاني و ادارات دولتي و بوستانهاي شهري و مانند اينها، نماز خانه‌ها يا مساجدي بنا كنند و افزون بر اين مردم ، هر زمين پاكيزه و مناسبي را به هنگام درآمدن وقت نماز، مسجد بشمار آورند و در آن به نماز بايستند.

از اين گونه كار براي هر كسي و قشري از مردم هست كه هر كس بايد كنكاش كند و سهم خود را از اين فرضيه همگاني را بيابد و بدان دست زند.

در چنين وضعي است كه  جامعه اسلامي ما توانسته است نماز را اقامه كند و مصداق اين آيه كريمه گردد كه :

(( الذين ان مكناهم في الارض اقاموا الصلوه و اتواالزكوه و امروا بالمعروف و نهوا عن المنكر و لله عاقبه الامور صدق الله العلي العظيم .

توفيق همه آحاد مسلمان را در درست انجام دادن اين وظيفه الهي مسئلت مي‌كنم .

والسلام عليكم و رحمه الله

سيد علي خامنه‌اي

16/6/1372


نام کاربری  
کلمه عبور  
  
فراموشی کلمه عبور
 آثار و برکات نماز
 نماز زینت انسان
 یک آسمان پرواز
 درسهایی از قرآن
 راجع نماز
 راجع نماز
 وبلاگ راجع به نماز
 وبلاگ راجع به نماز
 سرود رهایی (رمز و رازهایی از نماز)
 اوقات شرعی استانها
 ستاد اقامه نماز آموزش وپرورش
 ستاد اقامه نماز کشور
 سایت نماز صدا وسیما
 سایت نمازسازمان عقیدتی نیروهای مسلح
 ستاداقامه نماز تهران
 سايت هيئت انصارالامام كرج
  مسجد جامع حضرت حجه ابن الحسن عجل ا...
 سایت امام جمعه کرج
کلیه حقوق این سایت متعلق به ستاد اقامه نماز کرج می باشد .
طراحی و میزبانی توسط شرکت
سان وی
Best resolution of site in 1024x768 or higher
Powered by
SunWay ICT Center