اخبار داخلی : مقام معظم رهبری :توقع و انتظار این‌جانب آن است که همه به‌ویژه مسئولان دستگاه‌ها و دارندگان امکانات مادی و معنوی و مدیریتی ، عظمت این مسأله را به‌درستی دریابند و گام در راه عمل نهند . همه بدانند که یکی از مؤثرترین راهها برای کاستن آسیبهای اجتماعی ، ترویج نماز است .
Skip Navigation Links
 صفحه اصلی
 آشنایی با ستاد
 کتابخانه اینترنتی نماز
 آیین نامه دولت
 تفاهم نامه
Expand تفاهم نامه
  پيام هاي مقام معظم رهبري
Expand  پيام هاي مقام معظم رهبري
 فقه و احکام
Expand فقه و احکام
 سخنرانی
Expand سخنرانی
 خاطرات نماز
 دفاتر شهرستان ها
Expand دفاتر شهرستان ها
 تماس با ما
شیوه نامه نظارت 96

برگزاری اولین دوره تربیت مربی نماز در استان البرز

مسابقه نماز وفضای مجازی

ارزیابی

اینستاگرام

دوره 28 ساعته

کانال صدف

نماز یاوران کوچک

قرار 17

ارزیابی

گنجینه

فروشگاه اینترنتی محصولات نماز

مرکز تخصصی نماز

مجمع خیرین مسجد ساز

پاسخ به سوالات شرعی

SMS Center ستاد اقامه نماز

   سال اول - 1370

نماز نشانه حكومت صالحان

اولين اجلاس سراسري نماز

مشهد مقدس

1370

 

بسم الله الرحمن الرحيم

تشكيل مجمعي از صاحبنظران براي (( اقامه نماز )) يكي از شايسته‌ترين و ضروري ترين كارهايي است كه بايد در جمهوري اسلامي صورت مي‌گرفت. زيرا برپاداشتن نماز، نخستين ثمره و نشانه حكومت صالحان است و در رتبه بعد از آن است كه نوبت به ((زكوه)) بمثابه تنظيم مالي جامعه و ريشه كن كردن فقر، و نيز امر به معروف و نهي از منكر يعني سوق دادن به نيكي‌ها و بازداشتن از بديها مي‌رسند.

(( الذين ان مكناهم في‌الارض اقامواالصلوه و اتواالزكوه و امروا بالمعروف و نهوا عن المنكر )) اقامه نماز فقط اين نيست كه صالحان ، خود نماز بگزارند. اين چيزي نيست كه بر تشكيل حكومت الهي متوقف باشد بلكه بايد اين ستون دين در جامعه ، به پا داشته شود و همه كس با رازها و اشاره‌هاي آن آشنا و از بركات آن برخوردار گردند.

درخشش معنويت و صفاي ذكر الهي همه آفاق جامعه را روشن و مصفا كند و تن‌ها و جان‌ها با هم به نماز بشتابند و در پناه آن طمأنينه و استحكام يابند.

نماز، ركن اصلي دين است و بايد اصلي‌ترين جايگاه را در زندگي مردم داشته باشد. حيات طيبه انسان در سايه حاكميت دين خدا، وقتي حاصل خواهد شد كه انسانها دل خود را با ياد خدا زنده نگهدارند و به كمك آن بتوانند با همه جاذبه‌هاي شر و فساد مبارزه كنند و همه بتها را بشكنند، و دست تطاول همه شيطانهاي دروني و بروني را از وجود خود قطع كنند، اين ذكر و حضور دائمي فقط به بركت نماز حاصل مي‌شود و نماز در حقيقت ، پشتوانه مستحكم و ذخيره تمام نشدني در مبارزه است كه آدمي با شيطان نفس خود كه او را به پستي و زبوني مي‌كشد، و شيطان‌هاي قدرت كه با زر و زور، او را وادار به ذلت و تسليم مي‌كنند، هميشه و در همه حال دارد. هيچ وسيله‌اي مستحكم‌تر و دائمي تر از نماز براي ارتباط ميان انسان با خدا نيست: مبتدي ترين انسانها رابطه خود با خدا را بوسيله نماز آغاز مي‌كنند. برجسته‌ترين اولياء خدا نيز، بهشت خلوت انس خود با محبوب را در نماز مي‌جويند.

اين گنجينه ذكر و راز را هرگز پاياني نيست و هر كه با آن بيشتر آشنا شود، جلوه و درخشش بيشتري در آن مي‌يابد.

كلمات و اذكار نماز، هر يك خلاصه‌اي است كه به بخشي از معارف دين اشاره مي كند و بطور مكرر و پي‌درپي آن را به ياد نماز گزار مي‌آورد. نمازي كه با تدبر در معاني و بدون سهو و غفلت گزارده شود، انسان را روز بروز با معارف الهي آشناتر و به آن دلبسته تر مي‌سازد.

نوارنيت نماز، و رازها و رمزهاي آن و درسهايي كه در آن گنجانيده شده، و اثر آن در ساختن فرد و جامعه ، چندان نيست كه بشود در مقالي كوتاه از آن سخن گفت، بلكه چنان نيست كه بيخبري چون من بتواند از اعماق آن خبري آورد.

آنچه من با قلم قاصر و معرفت ناچيز خود مي‌گويم آن است كه مردم ما و جامعه ما، و بخصوص جوانان ما كه اكنون بار امانت سنگيني را بر دوش گرفته‌اند بايد نماز را منبع لايزال بدانند، و در برابر جبهه فساد و بي‌عدالتي و كجروي كه امروز بشريت را تهديد مي‌كند ، از نماز و ياد خدا نيرو بگيرند . ميدان مبارزه‌اي كه امروز پيش روي ماست، ما را به تكيه‌گاه مستحكم ذكر خدا و اميد و اعتماد به او، بيش از هميشه و بيش از همه، محتاج مي‌سازد، و نماز آن سرچشمه جوشاني است كه اين اميد و اعتماد و قدرت معنوي را به ما مي‌بخشد.

نماز با حضور و با توجه، نمازي كه از ياد و ذكر سرشار است، نمازي كه آدمي در آن با خداي خود سخن مي‌گويد و به او دل مي‌سپارد، نمازي كه والاترين معارف اسلام را پيوسته به انسان مي‌آموزد؛ چنين نمازي انسان را از پوچي و بي‌هدفي و ضعف مي‌رهاند و افق زندگي را در چشمش روشن مي‌سازد و به او همت و اراده و هدف مي‌بخشد و دل او را از ميل به كجروي و گناه و پستي نجات مي‌دهد. از اي رو است كه نماز در همه حالات، حتي در ميدان نبرد و در سخت‌ترين آزمايشهاي زندگي، اولويت خود را از دست نمي‌دهد. انسان هميشه به نماز محتاج است و در عرصه‌هاي خطر ، محتاج‌تر.

حقيقت آن است كه در كار معرفي نماز كوتاهي‌هاي زيادي شده است و نتيجه آنكه نماز هنوز جايگاه شايسته خود را، حتي در نظام اسلامي ما، به دست نياورده است.

اين مسئوليت سنگين ، بر دوش دانشوران و آشنايان به معارف اسلامي است كه نماز را به همه ، بخصوص به نسل جوان بهتر بشناسانند ، از كودك دبستاني تا پژوهشگر دوره‌هاي عالي ، هر يك فراخور ذهن و معرفت خود، مي‌توانند در راه شناختن نماز و رازهاي آن قدمهائي بردارند و با ناشناخته‌هايي آشنا شوند، حتي عرفان بزرگ نيز براي سالكان وادي معرفت، اسرار الصلوه نوشته و پيمودني است. در جامعه ما فصل مهمي بايد در معرفي نماز در سطح گشود شود. رسانه‌ها و بخصوص صدا و سيما با شيوه‌هاي گوناگون نماز را معرفي و يادآوري كنند. همه جا و هميشه در راديو و تلويزيون، نماز در اولويت گذاشته شود و شوق ايمان و عطش ياد خدا در دلها پديد آيد. در كلاس‌هاي دروس ديني مدارس و دانشگاهها درس نماز جايگاه خود را بازيابد و سخنان نسنجيده و افكار بلند در بازشناسي نماز فراهم و در معرض ذهن و دل دانشجويان و دانش آموزان گذاشته شود.

فلسفه نماز و تحليل رازها و رمزهاي آن با زبان هنر، در معرض ديد همگان قرار گيرد تا هر كس بقدر ظرفيت خود از آن متمتع گردد. كتابها و جزوه‌ها در سطوح مختلف و از ديدگاه‌هاي گوناگون به وسيله محققان و عالمان به سلك تحرير درآيد و مايه كارهاي هنري و ادبي گردد.

فصلي نيز بايد براي آسان كردن انجام نماز گشوده شود:

در همه مراكز عمومي : مدارس، دانشگاهها، كارخانه‌ها، سربازخانه‌ها، فرودگاهها، ايستگاههاي قطار، ادارات دولتي و امثال آن ، جايگاههاي مناسبي براي نماز پيش‌بيني شود. مساجد و نمازخانه‌ها پاكيزه و مرتب و زغبت انگيز باشد. نماز در وقت فضيلت و به جماعت گزارده شود. در هر محيطي، برجستگان و بزرگان آن بر ديگران پيشقدم شوند و عملاً اعتنا به نماز را به ديگران بياموزند و خلاصه در همه جا حركت به سمت نماز و شتافتن به نماز محسوس باشد.

با اين مقدمات ، به خواست خداوند متعال و با توجهات و ادعيه زاكيه حضرت ولي‌الله الاعظم ( روحي فداه ) ، كشور و جامعه ما به هدفهاي والاي نماز نزديك مي‌شود و از بركات آن بهره مي‌گيرد.

در پايان لازم مي‌دانم از فراهم آورندگان اين مجمع و همه كساني كه با وقوف بر اهميت نماز ، در راه اقامه آن تلاش مي‌كنند، مخصوصاً از جناب حجه‌الاسلام آقاي قرائتي كه دلسوزانه و عاشقانه در اين را گام بر‌مي‌دارند، صميمانه تشكر كنم و قبول حضرت حق‌تعالي را براي اين كوششهاي مخلصانه، مسئلت نمايم.

 

 

والسلام عليكم و رحمه‌الله

سيد علي خامنه‌اي

16/7/1370


نام کاربری  
کلمه عبور  
  
فراموشی کلمه عبور
 آثار و برکات نماز
 نماز زینت انسان
 یک آسمان پرواز
 درسهایی از قرآن
 راجع نماز
 راجع نماز
 وبلاگ راجع به نماز
 وبلاگ راجع به نماز
 سرود رهایی (رمز و رازهایی از نماز)
 اوقات شرعی استانها
 ستاد اقامه نماز آموزش وپرورش
 ستاد اقامه نماز کشور
 سایت نماز صدا وسیما
 سایت نمازسازمان عقیدتی نیروهای مسلح
 ستاداقامه نماز تهران
 سايت هيئت انصارالامام كرج
  مسجد جامع حضرت حجه ابن الحسن عجل ا...
 سایت امام جمعه کرج
کلیه حقوق این سایت متعلق به ستاد اقامه نماز کرج می باشد .
طراحی و میزبانی توسط شرکت
سان وی
Best resolution of site in 1024x768 or higher
Powered by
SunWay ICT Center